Kuchnia to miejsce, gdzie na co dzień korzystamy z rozmaitych urządzeń, potrzebujących do działania energii elektrycznej. Z tego względu gniazdka w kuchni są wręcz niezbędne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ich rozplanowanie powinno być dobrze przemyślane. Istotna jest liczba oraz rozmieszczenie elementów. Dzięki temu praca w kuchni będzie komfortowa i efektywna. Ile gniazdek w kuchni powinno się znaleźć? Na jakiej wysokości gniazdka w kuchni okażą się najlepszym rozwiązaniem? Jak powinno wyglądać rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy.
Jak zaplanować gniazdka w kuchni? Po pierwsze: określić ich liczbę
Pierwszym z aspektów, od których należy zacząć planowanie gniazdek w kuchni, jest określenie ich liczby. Jak zrobić to skutecznie? Otóż szukając odpowiedzi na pytanie – ile gniazdek w kuchni powinno się znaleźć – najlepiej stworzyć listę dużych sprzętów, które będą wymagały ciągłego podłączenia do zasilania. Mowa tu o lodówce, zmywarce, kuchence czy piekarniku. Istotne są również mniejsze urządzenia AGD, używane na co dzień. Poza sprzętami z listy, warto również pamiętać o tym, aby w kuchni znalazły się dodatkowe gniazdka, które mogą być wykorzystane w późniejszym czasie. Jak bowiem pokazuje praktyka, lepiej postawić na większą liczbę kontaktów, niż wychodzi to z pierwotnych wyliczeń. Aby ich układ nie był przypadkowy i nie zajmowały całej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, warto dokładnie przemyśleć, jak zaplanować gniazdka w kuchni. Otóż z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie ich grupowanie po kilka i umieszczanie w odpowiednich ramach. Takie rozwiązanie to nie tylko sposób na to, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, aby były funkcjonalne, ale również krok w kierunku zadbania o estetykę wnętrza.
Gniazda w kuchni. Na jakiej wysokości powinny się znaleźć?
Kolejnym aspektem, który należy dokładnie przemyśleć, jeśli chodzi o gniazdka w kuchni, jest wysokość ich montażu. Jest ona zależna przede wszystkim od sprzętów, które docelowo mają być podłączone do kontaktów. Zatem na jakiej wysokości gniazdka w kuchni sprawdzą się najlepiej? Otóż podstawą planowania w tym zakresie, jest umieszczenie kontaktów jak najbliżej miejsca, w którym docelowo umieszczone zostaną sprzęty. Najlepiej, aby gniazdka umiejscowić za sąsiadującą szafką. Dzięki temu możliwe będzie bezproblemowe dosunięcie urządzenia do ściany. Jak zatem zaplanować gniazdka w kuchni? Na jakiej wysokości powinny się znaleźć? Sugerując się poszczególnymi urządzeniami, rekomendowane jest:
- Gniazdko za lodówką. Najlepiej zamontować je minimum 30 cm nad ziemią, jednak nie wyżej niż 100 cm. Taka wysokość pozwoli na zabezpieczenie kontaktu przed ewentualnym zalaniem.
- Gniazdko za zmywarką, kuchenką z piekarnikiem lub pralką. Na jakiej wysokości zamontować gniazdka w kuchni, jeśli chodzi o tego typu sprzęty? Rekomenduje się instalację 30-50 cm nad podłogą.
- Gniazdko do okapu/ wyciągu. Zalecane jest, aby umieścić kontakt nad sąsiadującą z nim, wiszącą szafką lub we wnętrzu osłony przewodów, odprowadzających powietrze z urządzenia.
- Gniazdko do sprzętu do zabudowy. Powinno znajdować się na tej samej wysokości co urządzenia.
Gniazdka nad blatem w kuchni, pod blatem czy pod szafkami?
Poza liczbą kontaktów oraz wysokością ich montażu, bardzo ważnym aspektem jest również rozmieszczenie gniazdek w kuchni. Ich lokalizacja powinna być uzależniona od planu pomieszczenia, a także sposobu ulokowania wszystkich urządzeń, które będą wymagały zasilania energią elektryczną. Zgodnie z ogólnie panującą zasadą to, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, powinno być przede wszystkim podyktowane lokalizacją sprzętów. Takie działanie pozwoli zrezygnować ze stosowania przedłużaczy, a co za tym idzie – zachować estetykę pomieszczenia.
Poszukując odpowiedzi na pytanie, gdzie umieścić gniazdka elektryczne w kuchni, z całą pewnością nie należy zapominać o dodatkowych kontaktach, pozwalających na korzystanie z takich sprzętów jak: blendery, miksery czy elektryczne garnki do ryżu. W przypadku obsługi drobnych urządzeń, wymagają one innego planowania. Najczęściej mocuje się gniazdka nad blatem w kuchni lub bezpośrednio pod górnymi szafkami. Dzięki temu można podłączyć do nich mikrofalówkę czy roboty ręczne. W tym miejscu nasuwa się kolejne pytanie, jeśli chodzi o gniazdka w kuchni. Ile nad blatem powinny być umieszczone? Tego dowiesz się, kontynuując lekturę.
Jaka wysokość nad blatem i ile gniazdek w kuchni zaplanować?
Jeśli chodzi o wysokość gniazdka nad blatem w kuchni, to przyjęło się, że powinna być ona mierzona od podłogi i oscylować w granicach 100 – 120 cm. W związku z powyższym, w zależności od tego, ile mierzą meble kuchenne, niektóre kontakty będą znajdować się nieco bliżej lub dalej od blatu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na większą czy mniejszą wysokość, jeśli chodzi o gniazdka w kuchni. Plan powinien być dobrze przemyślany i odpowiadać potrzebom oraz wymaganiom użytkowników.
Ile gniazdek w kuchni nad blatem będzie odpowiednim rozwiązaniem? Otóż wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji domowników. To, ile gniazdek nad blatem w kuchni będzie optymalne, powinno być podyktowane liczbą stosowanych na co dzień urządzeń, jak i tych używanych sporadycznie. Ponadto istnieją również inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, montując osprzęt elektryczny. W odniesieniu do kontaktów, są to normy dotyczące liczby gniazdek na jednym obwodzie. Jak wynika z przepisów, powinna być ona dostosowana do mocy urządzeń oraz przewidywanego obciążenia. Zbyt duża liczba gniazdek może prowadzić bowiem do przeciążeń i przegrzać instalacji, stanowiąc tym samym zagrożenie pożarowe. Zatem ile gniazdek w kuchni na jednym obwodzie jest dopuszczalne? Oto zalecenia:
- Obwody ogólnego przeznaczenia. W tym przypadku zalecana liczba to maksymalnie 10 gniazdek o standardowym obciążeniu do 16A.
- Obwody dedykowane. W przypadku urządzeń o dużym poborze mocy, powinny być stosowane osobne obwody.
Gniazdka w kuchni – pomysł na ich ukrycie
Istnieje wiele sposobów na to, aby skutecznie zamaskować gniazdka kuchni. Pomysł na ich ukrycie to niewątpliwie montaż w kuchennych szafkach. Użytkownicy mogą zdecydować się również na nieco bardziej innowacyjne rozwiązania, takie jak np. kontakty w blacie. Pomysłów jest naprawdę wiele, dlatego poszukując sposobu na to, jak ukryć gniazdka, sprytne rozwiązania w kuchni zaskoczą niejedną osobę. Warto wspomnieć jednak o tym, że aktualnie na rynku dostępne są liczne produkty, zachwycające swoimi wyjątkowym designem. Można kupić gniazda retro czy gniazda nowoczesne, które spełniają nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną, stając się prawdziwą ozdobą wnętrza, jaką warto wyeksponować.
Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni, a włączniki światła
Potrafiąc już zaplanować gniazdka w kuchni, rozmieszczenie włączników to kolejny z aspektów, których wprost nie można pominąć. Zadanie to jest dużo łatwiejsze, bowiem włącznik światła głównego powinien znaleźć się w odległości około 15 cm od drzwi, na wysokości 140 cm. W przypadku dodatkowych źródeł światła, włączniki najlepiej umieszczać nieopodal miejsc, które mają oświetlać. Wiedząc, jakie gniazdka w kuchni można wybrać, warto omówić również modele włączników światła. Opcji jest wiele, w tym włączniki retro czy włączniki nowoczesne. Dzięki temu każdy wybierze odpowiednie rozwiązanie dla siebie.